Riverton runs at Trojan Invite

Some things are a constant in track and field. The Kelly Walsh girls and the  Natrona County boys dominated the annual Trojan Invitational with each team taking second to each other in their specific gender competitions.

Natrona tallied 203 points to outdistance second place Kelly Walsh with 173.5, while the Lady Trojans score 198 to win the girls’ division with the Fillies a close second at 184.5 points.

It was tough competition for the Wolverines and Lady Wolverines.

Advertisement

The Riverton girls had three individual placers in a 7th place finish by Victoria Gale in the 200 meter dash, a sixth from McAye Fegler in the 400 meter dash and a fourth place leap by Ciarah Hall in the triple jump.

The trio joined with TaiLynne Keyes to place fourth in the 4×100 meter relay with a time of 54.62.

The Riverton boys had a stronger team performance with Tristan Watkins taking fifth in the 100 meter dash in a time of 11.51. Hayden Prettyman was fourth in the 400 meter dash in 54.50 as was Jacob Castro with a time of 11:33.92 in the 3200 meter run. Zander Hinkley placed second in the 300 meter hurdles in 47.09 and Jon Hernandez cleared 10-3 in the pole vault to earn eighth place.

Kaden Chatfield placed fourth in the 1600 meter run with a time of 4:53 and joined teammates Connor Gopp, Azaniah Guthrie and Taylor Stevens for a third place finish in the 4×800 meter relay in a time of 9:28.61.

The Riverton 4×400 meter relay team of Watkins, Prettyman, Ty Sheets and Talon Prestwich was fourth in a time of 3:52.43.

Advertisement

Riverton hosts Lander this Friday in a dual meet if weather permits. The event was originally scheduled for Tuesday but was moved with forecasts of snow, wind and cold temperatures early this week.

Trojan Invite Track Meet Girls Team Scores: 1. Kelly Walsh 198, 2. Natrona 184.5, 3. Thunder Basin 138, 4. Sheridan 74.5, 5. Riverton / Campbell County 15, 7. Wright 3

100 Meter Dash: 1. Addie Pendergast, SHE 12.56

Taylorae Kuegler ran a heat of the 100 meter dash – (h/t Wyopreps.com Shannon Dutcher)

200 Meter Dash: 1. Addie Pendergast, SHE 26.29, 7. Victoria Gale, RIV 29.26

400 Meter Dash: 1. Ella Spear, NC 1:01.87, 6. McAye Fegler, RIV 1:07.27

800 Meter Run: 1. Finley Klinger, KW 2:30.05

1600 Meter Run: 1. Finley Klinger, KW 5:28.09

3200 Meter Run: 1. Ally Wheeler, NC 12:05.00

100 Meter Hurdles: 1. Gabby Mendoza, TB 15.79

Aubrey Jevne cleared a hurdle in the 100 meter race (h/t Wyopreps.com – Shannon Dutcher)

300 Meter Hurdles: 1. Gabby Mendoza, TB 47.65

4×100 Meter Relay: 1. Kelly Walsh 49.87, 4. Riverton 54.62

4×400 Meter Relay: 1. Thunder Basin 4:13.00

4×800 Meter Relay: 1 .Natrona County 11:08.57

Sprint Medley Relay: 1. Natrona County 4:24.38

Long Jump: 1. Madison Bullard, KW 18-2.75

Triple Jump: 1. Elayna Chafee, KW 34-11.5, 4. Ciarah Hall, RIV 32-7.5

High Jump: 1. Vinae Buford-Stillman, TB 4-10

Pole Vault: 1. Abigail Milby, KW 10-2

Shot Put: 1. Alesha Lane, NC 40-0.25

Discus:  1. Alesha Lane, NC 127-7

Trojan Invite Track Meet Boys Team Scores: 1. Natrona County 203, 2. Kelly Walsh 173.5, 3. Sheridan 128, 4. Thunder Basin 98, 5. Riverton 41, 6. Wright 26.5, 7. Campbell County 8

100 Meter Dash: 1. Carter McComb, SHE 11.02, 5. Tristan Watkins, RIV 11.51

200 Meter Dash: 1. Jhett Carr, NC 24.33

400 Meter Dash: 1. Bradley Ekstrom, TB 52.05, 4. Hayden Prettyman, RIV 54.50

800 Meter Run: 1. Jackson Dutcher, NC 2:05.24

1600 Meter Run: 1. Jackson Dutcher, NC 4:40.03

3200 Meter Run: 1. Tristan Enders, NC 10:09.34, 4. Jacob Castro, RIV 11:33.82

Donald Grosch and Alex Sekely ran a heat of the 110 meter high hurdles (h/t Wyopreps.com – Shannon Dutcher)

110 Meter High Hurdles: 1. Steven Mansheim, TB 15.37

300 Meter Intermediate Hurdles: 1. Mason Weickum, NC 40.29, 2. Zander Hinkley, RIV 47.09

Zander Hinkley cleared a hurdle in the 110 meter highs (h/t Wyopreps.com – Shannon Dutcher)

4×100 Meter Relay: 1. Natrona 44.48

4×400 Meter Relay: 1. Sheridan 3:41.56, 3. Riverton 3:52.43

4×800 Meter Relay: 1. Natrona County 8:24.37, 3. Riverton 9:28.61

Connor Gopp ran down the strait in a distance race – (h/t Wyopreps.com – Shannon Dutcher)

Sprint Medley Relay: 1. Thunder Basin 3:43.15

Long Jump: 1. Nathan Costalez, KW 22-0

Triple Jump: 1. Kellen McCoul, KW 44-7

High Jump: 1. Kaiden Lee, NC 6-2

Pole Vault: 1. Ryan Karajanis, SHE 14-3, 8. Jon Hernandez, RIV 10-3

Shot Put: 1. Cameron Burkett, KW 61-2.25

Discus: 1. Texas Tanner, SHE 162-9

Related Posts

Have a news tip or an awesome photo to share?