Many young Fremont County Wrestlers competed in Riverton

(Fremont County, WY) – This past weekend, Riverton was home to the Maddyx Ficher Memorial Tournament. The tournament featured many young local wrestlers in the tournament. Teams from Fremont County included Riverton USA Wrestling, Lander Tiger Tough Wrestling, and Dubois Rams Wrestling Club.

April 14 through April 16 is the state tournament in Casper.

Here are the results from the Maddyx Ficher Memorial Tournament. Results were provided by Riverton USA Wrestling. The results on feature Fremont County wrestlers.

Advertisement

Freestyle

6U – 40-43

  • 1st Place – Kam Larsen – Riverton USA Wrestling
  • 2nd Place – Mason Watts – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Hinkley White – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Maverick Wiese – Riverton USA Wrestling

6U – 45-49

  • 2nd Place – Caden LaTray – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Keenan McCabe – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Granite Davis – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Emmit Coughanour – Riverton USA Wrestling

6U – 53-56

  • 1st Place – Cody Curran – Riverton USA Wrestling
  • 2nd Place – Marshall Swift of Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Grayson Gambler – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – Timber Adams – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Myla Blackburn – Riverton USA Wrestling

8U 45-49

Advertisement
  • 2nd Place – Sterling Lock – Lander Tiger Tough Wrestling

8U – 53-56

  • 3rd Place – Conner Ghormley – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Eric Kinney – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Hansen Foxworthy – Riverton USA Wrestling

8U – 62

  • 3rd Place – Grey Francis – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Benjamin Edwards – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – Tristen McCabe – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Colt Phillips – Riverton USA Wrestling

8U – 70-75

  • 2nd Place – Merritt Evans – Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Brogan Gold – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Hudson Anderson – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Edgar Osorio – Lander Tiger Tough Wrestling

10U – 53-56

  • 3rd Place – Owen Coughanour – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Braxton Watts – Lander Tiger Tough Wrestling

10U – 59-63

  • 2nd Place – Tracen Barton – Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Ezekial White – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Weston Haun – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – Hugh Martin – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Sterling Applegate – Riverton USA Wrestling

10U – 67

  • 1st Place – Charlie Lock – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 2nd Place – Solomon Archambault – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Joel Harris – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Parker Nelson – Riverton USA Wrestling

10U 71-77

  • 4th Place – Logan Freeman – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Cody McCabe – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Dillon Whiteplume – Lander Tiger Tough Wrestling

10U – 84-93

  • 5th Place – William Apodaca – Riverton USA Wrestling

12U – 63

  • 2nd Place – Santiago Piplica – Riverton USA Wrestling

12U – 67-70

  • 1st Place – Wyatt Day – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 2nd Place – Tanner Guina – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Quentin Roemmich – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Sawyer Francis – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Collin Thompson – Riverton USA Wrestling

12U 74-78

  • 2nd Place – Braden Ghormley – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Bronson Haun – Riverton USA Wrestling

12U – 82

  • 3rd Place – Wyatt Anderson – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Gilbert White – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Jordan Hanson – Riverton USA Wrestling

12U – 86-92

  • 3rd Place – Canyon Francis – Lander Tiger Tough Wrestling

12U 108-122

  • 2nd Place – Manuel Ramos – Riverton USA Wrestling

14U 102-106

  • 1st Place – Dennis Thornock – Riverton USA Wrestling
  • 2nd Place – Henry Quiver – Lander Tiger Tough Wrestling

14U – 136-149

  • 1st Place – Travis Hurtado – Riverton USA Wrestling

14U – 165

  • 1st Place – Daniel Clawson of Riverton USA Wrestling

16U -106-113

  • 1st Place – Konnor Frost – Riverton USA Wrestling

16U – 120-126

  • 1st Place – Wiley Philleo – Lander Tiger Tough Wrestling

Folkstyle

6U 36-40lbs

  • 2nd Place – Maverick Wiese of Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Hinkley White of Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Kholt Lopez of Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Hollis Hughes of Riverton USA Wrestling

6U 43lbs

  • 1st Place – Masons Watts of Lander Tiger Tough Wrestling
  • 2nd Place – Kam Larsen of Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Rain Colmenero of Rawlins Wrestling Club
  • 4th Place – Lukas Graves of Riverton USA Wrestling

6U 45-49

  • 2nd Place – Keenan McCabe – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Granite Davis – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – Caden LaTray – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Emmit Coughanour – Riverton USA Wrestling

6U 53-56

  • 2nd Place – Marshall Swift – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Cody Curran – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Boden McRae – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Grayson Gambler – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Timber Adams – Riverton USA Wrestling

6U 62-70

  • 2nd Place – Grayson Trujillo – Riverton USA Wrestling

6U Girls 51-52

  • 2nd Place – Myla Blackburn – Riverton USA Wrestling

8U 45-49

  • 3rd Place – Caysen Long – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Sterling Lock – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Salvador Piplica – Riverton USA Wrestling

8U – 53

  • 2nd Place – Conner Ghormley – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Preston Carpenter – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Tavinn Wagner – Riverton USA Wrestling

8U – 56

  • 1st Place – Bridger Jacobs – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 2nd Place – Hansen Foxworthy – Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Francisco Juan Roman – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Eric Kinney – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Trenton Shells – Riverton USA Wrestling

8U – 62

  • 2nd Place – Cylis Nicholas – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Grey Francis – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Tristen McCabe – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Asher Hanger – Riverton USA Wrestling

8U – 70-75

  • 3rd Place – Brogan Gold – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – Merritt Evans – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Hudson Anderson – Riverton USA Wrestling

10U – 53

  • 2nd Place – Braxton Watts – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Asher Rettinghouse – Riverton USA Wrestling

10U – 56

  • 1st Place – Owen Coughanour of Riverton USA Wrestling

10U – 63

  • 2nd Place – Tracen Barton – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Ezekial White – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Hugh Martin – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Dominic Huhnke – Lander Tiger Tough Wrestling

10U – 67

  • 1st Place – Charlie Lock – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 2nd Place – Solomon Archambault – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Joel Harris – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Cheston Kimes – Thermopolis Wrestling Club
  • 5th Place – Parker Nelson – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Raycen Mosbrucker – Riverton USA Wrestling

10U – 71

  • 2nd Place – Beckham Jacobs – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Isaiah Williams – Dubois Rams Wrestling Club

10U – 77

  • 3rd Place – Cody McCabe – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Logan Freeman – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Beckham Jacobs – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 6th Place – Thomas Weber – Riverton USA Wrestling

10U – 84

  • 4th Place – Rylan Gambler – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – J`Den Teran – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Ry Nicholas – Lander Tiger Tough Wrestling

10U – 120

  • 1st Place – Aiden Apodaca – Riverton USA Wrestling
  • 2nd Place – Trew Davis – Dubois Rams Wrestling Club
  • 3rd Place – Ryker Hundley – Riverton USA Wrestling

12U – 63-67

  • 2nd Place – Collin Thompson – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Santiago Piplica – Riverton USA Wrestling
  • 5th Place – Zachary Cortez – Riverton USA Wrestling

12U – 70

  • 1st Place – Wyatt Day – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 2nd Place – Tanner Guina – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Sawyer Francis – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 4th Place – Ty McWilliams – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Quentin Roemmich – Lander Tiger Tough Wrestling

12U – 74-75

  • 2nd Place – Bronson Haun – Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Braden Ghormley – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Ryatt Trehearne – Riverton USA Wrestling
  • 6th Place – Winston Johnson – Dubois Rams Wrestling Club

12U – 82

  • 3rd Place – Jordan Hanson – Riverton USA Wrestling
  • 4th Place – Gilbert White – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 5th Place – Wyatt Anderson – Lander Tiger Tough Wrestling

12U – 86

  • 2nd Place – Canyon Francis – Lander Tiger Tough Wrestling

12U 92-98

  • 3rd Place – Rytan Harder – Riverton USA Wrestling

12U – 108-122

  • 2nd Place – Gideon Cyrus – Dubois Rams Wrestling Club
  • 3rd Place – Manuel Ramos – Riverton USA Wrestling

14U – 92

  • 2nd Place – Ryne Harder – Riverton USA Wrestling

14U – 102-110

  • 2nd Place – Dennis Thornock – Riverton USA Wrestling
  • 3rd Place – Henry Quiver – Lander Tiger Tough Wrestling

14U – 130-136

  • 1st Place – Travis Hurtado – Riverton USA Wrestling
  • 2nd Place – Naomi Johnson – Dubois Rams Wrestling Club

14U – 149-161

  • 1st Place – Cavell Munda – Sheridan Wrestling Club
  • 2nd Place – Cinch Dalton – Cody Wrestling Club
  • 3rd Place – Daniel Clawson – Riverton USA Wrestling

16U – 106 -113

  • 1st Place – Sammie Cyrus – Dubois Rams Wrestling Club
  • 2nd Place – Konnor Frost – Riverton USA Wrestling

16U – 126-132

  • 1st Place – Wiley Philleo – Lander Tiger Tough Wrestling
  • 3rd Place – Colin McWilliams – Lander Tiger Tough Wrestling

Related Posts

Have a news tip or an awesome photo to share?