LVHS girls swimming, diving team wins against Riverton, Rawlins at triple dual meet

(Lander, WY) – The Lander Girls Swimming and Diving Team hosted two meets last week, a triple dual meet on October 7th against Riverton and Rawlins, and the Jackson Scramble on October 9th.

The Tigers ended up winning against both Riverton and Rawlins, with Katelyn Brinda and Annabelle Nachazel completing their qualifying times and earning their green parkas to wear at future meets this year.

Advertisement

Brinda and Nachazel will be sporting the green parkas along with ten of their teammates who have already qualified. Several other athletes hope to soon join the green parka ranks as well, in order to earn the right to compete for the Tigers at the State Meet in November.

Six senior Lander team members were also honored at Saturday’s meet against Jackson, including: Jessica Baron, Irene Remoli-Candel, Ashlon Koch, Asha Reid, KayKay Sandall, Carly Shultz, and Katrina Winn.

Senior members of the LVHS Girls Swimming and Diving Team were honored on Saturday. From left to right: Katrina Winn, KayKay Sandall, Jessica Baron, Ashlon Koch, Asha Reid, Irene Renoli-Candel, and Carly Schultz. h/t Jennifer Hudson photo.

Other top results from Thursday’s meet included first place finishes from: Lara Robertson (200 yard freestyle and 100 yard freestyle), Asha Reid (200 yard IM), Ashlon Koch (50 yard freestyle and 100 yard backstroke), Divya Forbis (diving), Katelyn Brinda (500 yard freestyle), and Lainy Duncan (100 yard breaststroke).

In Saturday’s Scramble, half of the Lander team and half of the Jackson team joined forces to compete as the “Green” team, going against the “Orange” team, made up of their remaining team members.

The Orange team came out on top over the Green team in that meet, and top finishers from Lander were: Lara Robertson (200 yard freestyle), Ashlon Koch (100 yard butterfly and 100 yard backstroke), Lainy Duncan (100 yard freestyle and 100 yard breaststroke), and Annabelle Nachazel (500 yard freestyle).

The Tigers take to the road this week with meets in Buffalo and Gillette, practicing up before the Conference meet on October 22nd and 23rd in Pinedale.

The above and below information was provided to County 10 by Lander Swimming.


Lander-Rawlins-Riverton Triple Dual, October 7, 2021

Bruce Gresly Aquatic Center

Team Scores Rawlins 113 vs. Riverton 51; Lander 135 vs. Riverton 35; Lander 116 vs. Rawlins 64.00

Lander Results:

200 Yard Medley Relay:1) Lander B (L. Robertson, E. Anderson, M. Flint, T. Reisig) 2:07.55, 2) Lander A (A. Reid, L. Duncan, S. McMahon, K. Sandall) 2:07.81, 6) Lander C (K. Plaisted, K. Winn, J. Baron, S. Selley) 2:42.27

200 Yard Freestyle: 1) L. Robertson 2:12.63, 2) K. Brinda 2:21.23, 3) A. Nachazel 2:21.23, 9) J. Baron 2:46.15

200 Yard IM: 1) A. Reid 2:34.49, 5) K. Plaisted 2:49.93, 6) T. Reisig 2:51.13, 7) K. Sandall 2:56.82, 8) C. Schell 2:59.71, 9) A. Applegate 3:01.76, 11) K. Lyles 3:12.57, 12) M. Hill 3:16.07

50 Yard Freestyle: 1) A. Koch 26.74, 2) L. Duncan 27.79, 6) S. McMahon 28.87, 7) M. Flint 29.39, 10) S. Selley 32.82

Diving: 1) D. Forbis 272.10

100 Yard Butterfly: 4) D. Forbis 1:17.56, 5) C. Schell 1:24.00, 6) K. Winn 1:37.94, 7) J. Baron 1:39.62

100 Yard Freestyle: 1) L. Robertson 59.31, 2) E. Anderson 59.75, 6) A. Nachazel 1:03.15, 11) K. Lyles 1:19.82

500 Yard Freestyle: 1) K. Brinda 6:29.16, 2) S. McMahon 6:46.05

200 Yard Freestyle Relay:1) Lander B (A. Reid, D. Forbis, A. Koch, C. Schell) 1:53.92, 3) Lander A (A. Nachazel, M. Flint, L. Duncan, K. Plaisted) 1:59.61, 5) Lander C (J. Baron, K. Sandall, K. Winn, M. Hill) 2:15.25

100 Yard Backstroke:1) A. Koch 1:04.59, 3) T. Reisig 1:12.80, 4) M. Flint 1:15.19, 5) A. Applegate 1:19.79, 6) K. Plaisted 1:20.34, 7) S. Selley 1:21.83

100 Yard Breaststroke:1) L. Duncan 1:14.35, 2) E. Anderson 1:15.26, 5) K. Sandall 1:27.47, 7) K. Winn 1:40.39, 8) M. Hill 1:41.37

400 Yard Freestyle Relay: 2) Lander A (A. Reid, L. Robertson, K. Lyles, A. Koch) 4:22.85, 3) Lander B (A. Nachazel, E. Anderson, C. Schell, S. Selley) 4:35.80

Lander-Jackson Scramble, October 9, 2021

Bruce Gresly Aquatic Center

Lander Finishers:

200 Yard Freestyle: 1) L. Robertson 2:10.60, 2) K. Brinda 2:22.65, 8) J. Baron 2:52.16

200 Yard IM: 2) M. Flint 2:40.10, 5) K. Plaisted 2:50.75, 7) K. Sandall 3:04.74

50 Yard Freestyle: 2) E. Anderson 27.40, 4) A. Nachazel 28.51, 5) A. Reid 28.59, 8) I. Remoli-Candel 29.91, 9) T. Reisig 30.28, 10) C. Schell 31.41, 12) M. Hill 31.95, 14) S. Selley 32.79, 15. C. Frude 32.94, 16) J. Baron 36.50, 17) K. Winn 37.67

Diving:3) D. Forbis 264.05, 6) C. Schultz 103.80

100 Yard Butterfly: 1) A. Koch 1:03.86, 3) M. Flint 1:15.32, 4) D. Forbis 1:17.25, 9) A. Applegate 1:34.60

100 Yard Freestyle: 1) L. Duncan 59.80, 5) K. Brinda 1:05.89, 7) M. Hill 1:12.32, 11) C. Frude 1:14.54, 12) K. Lyles 1:19.29

500 Yard Freestyle: 1) A. Nachazel 6:41.95, 2) L. Hamilton 6:50.01

100 Yard Backstroke: 1) A. Koch 1:02.48, 4) L. Robertson 1:08.98, 6) T. Reisig 1:12.70, 8) S. McMahon 1:18.59, 9) K. Plaisted 1:19.45, 10) A. Applegate 1:21.26, 13) K. Lyles 1:30.40

100 Yard Breaststroke: 1) L. Duncan 1:13.63, 2) E. Anderson 1:15.09, 4) A. Reid 1:20.18, 5) K. Sandall 1:30.02, 9) S. Selley 1:38.07, 10) C. Schell 1:38.85, 11) K. Winn 1:40.88

Advertisement

Have a news tip or an awesome photo to share?

Advertisement