More

    Huge field at Powell Invite

    A huge field descended on Powell for the season opening Panther Invitational last Friday and Saturday. A total of 23 teams from Wyoming and Montana, representing all three divisions of Wyoming wrestling led to the second largest tournament of the season after Riverton’s Ron Thon.

    Wind River junior Aidan Ruby wrestled Lander’s Landon Jones in the fifth/sixth match – {h/t Bridget Truempler}

    Fremont County crowned two boys and two girls’ champions.

    Pehton Truempler won the 182 pound division. He waited for the official in a match with Riverton’s Jordan May – {h/t Bridget Truempler}

    Defending state champions Wyatt Trembly of Dubois, and Pehton Truempler of Shoshoni won their respective 170 and 182 pound divisions.

    Advertisement
    Shoshoni’s Lacoda Kiser worked for a take down – {h/t Bridget Truempler}

    In the first sanction wrestling event for girls in Wyoming, Shoshoni’s Abrianna Kiser won the 155-pound division, and Wind River’s AnnaBeth Bornhoft took first at 110-pounds, beating her younger sister Molly in the championship match.

    Sisters AnnaBeth and Molly Bornhoft wrestled in the championship match at 110 pounds – {h/t Bridget Truempler}

    Lander Valley had the highest team finish in 11th place, scoring 50 points. Laurel, Montana won the event with 128 points, edging perennial Montana wrestling power Huntley Project who finished second with 121.5. Natrona County was the highest Wyoming team in third place with 108 points.

    Carson Kisling pulled off a body slam take down – {h/t Bridget Truempler}

    Powell Invitational Team Scores: 1. Laurel, MT, 128 2. Huntley Project 121.5, 3. Natrona County 108, 4. Powell 80, 5. Park/Sweet Grass, MT 77, 6. Lockwood, MT 74, 7. Buffalo/Lovell 72, 9. Hardin, MT 62, Cody 59, 11. Lander 50, 12. Thermopolis, 13. Campbell County 41, 14. Shoshoni 36, 15. Dubois, 31, 16. Greybull/Riverside 29, 17. Wind River 20, 18. Rocky Mountain/Thunder Basin 10, 20. Red Lodge, MT 9, 21. Riverton 6, 22. Worland/Wyoming Indian 0

    Freshman Brueklyn Truempler worked to pin Autumn Clark of Thunder Basin – {h/t Bridget Truempler}

    106: 1. Konner Heath, LAU, 6. Sammie Cyrus, DUB

    Advertisement

    113: 1. Baylor Burton, HUN, 6. Jon Hernandez, RIV

    120: 1. Cole Krutzfeldt, LOC, 5. Colin McWilliams, LAN

    126: 1. Brody Ketterling, LOC, 5. Aiden Ruby, WR, 6. Landon Jones, LAN

    Advertisement

    132: 1. Cooper Lane, HUN, 3. K.C. Gibson, WR

    138: 1. Gage McGillvray, PAR/SW

    145: 1. Sean Mehling, HAR, 2. Hunter Velarde, LAN, 5. Charles Snyder, LAN

    Advertisement

    152: 1. Danyk Jacobsen, PAR/SW

    160: 1. Roedy Farrell, THM

    170: 1. Wyatt Trembly, DUB, 4. Gabe Harris, LAN

    182: 1. Pehton Truempler, SHO

    195: 1. Lance Rabel, BUF, 5. Julian Cabello, SHO

    220: 1. Stetson Davis, POW

    285: 1. James Love, LOV

    Thunder Basin’s Caprice held the upper position over Lander’s Jordan Nielsen – {h/t Bridget Truempler}

    Girls:

    105: 1. Evelyn Arciga, LOC

    110: 1. AnnaBeth Bornhoft, WR, 2. Molly Bornhoft, WR

    115: 1. Serenity Hernandez, LOC, 4. Tymberlee Stanley, RIV

    120: 1. Meadow Mahlmeister, LOC

    125: 1. Yessenia Teague, POW

    130: 1. Teila Peters, BUF, 4. Jordan Nielsen, LAN, 5. Naomi Johnson, DUB

    135: 1. Danika Crumrine, LOV, 2. Brueklyn Truempler, SHO

    140: 1. Gretchen Donally, HUN, 3. Lacoda Keiser, SHO

    145: 1. Alix Sorensen, THM

    155: 1. Abrianna Kiser, SHO

    170: 1. Ashton Hubbs, COD, 2. Sienna Seabolt, DUB

    190: 1. Harley Hunter, CC

    Advertisement

    Related Posts

    Have a news tip or an awesome photo to share?