Herbert sets 100 Meter Wind River record at Burlington Invite

Wind River junior Jaycee Herbert blistered the Burlington Track with a career best, and Wind River High School 100 meter dash school record time of 10.58. The handheld time converts to a 10.84 in fully automatic time, but remains the fastest 100 meter sprint by any Wyoming athlete so far this season.

Herbert added a second in the 200-meter dash, and another runner-up finish in the triple jump and a third in the long jump. As a team the Cougars were seventh with 32 points, all scored by Herbert.

Powell and Worland dominated the meet with the Panthers edging the Warriors 185.08 to 184.08. There were an inordinate number of ties in events, creating the odd scoring.

Advertisement

Other Fremont County champions were Ryan Wells of Dubois in the triple jump and Ram teammate Wyatt Trembly in the 400-meter dash.

The two Class 3-A Big Horn Basin Schools, Powell and Worland dominated the girls venue as well with Powell scoring 229.70 to win the meet, and Worland 140.20 in second place. Wind River was fifth with 51.70.

There were no individual girls champions from Fremont County, but Wind River had a pair of second place finishes with Mina King in the 400-meter dash, and Emma Miller in the high jump.

Maren Baker finished second in the pole vault for the Dubois girls.

Advertisement

Most Fremont County schools take a week long hiatus with spring break beginning this week before returned to full competition in April.

Burlington Invitational Track Meet Girls Team Scores: 1. Powell 229.70, 2. Worland 140.20, 3. Burlington 55, 4. Riverside 52, 5. Wind River 51.70, 6. Rocky Mountain 39, 7. Dubois 22, 8. Greybull 16.20, 9. Western Heritage Lutheran Academy 14.5, 10. Meeteetse 12, 11. St. Stephen’s 10, 12. Ten Sleep 2.70

100 Meter Dash: 1. Jenna Hillman, POW 12.78, 11. AnnaBeth Bornhoft, WR 13.74

Advertisement

200 Meter Dash: 1. Vaign Vanderploeg, RVS 26.92, 8. AnnaBeth Bornhoft, WR 29.62

400 Meter Dash: 1. Anna Bartholomew, POW 1:04.15, 2. Mina King, WR 1:05.90

800 Meter Run: 1. Megan Jacobsen, POW 2:34.97, 4. Natalie Walker, WR 3:00.91, 5. Cora Remacle, WR 3:11.91

Advertisement

1600 Meter Run: 1. Zena Tapia, WOR 5:42.72, 5. Georgetta Moss, SS 6:30.47

3200 Meter Run: 1. Jessie Michaels, BUR, 13:07.34, 4. Georgetta Moss, SS 14;26.47, 6. Cora Remacle, WR 15:10.25, 8. Consuela Yellowbear, SS 15:25.18

100 Meter Hurdles: 1. Vinaya Vanderploeg, RVS 17.81

300 Meter Hurdles: 1. Vinaya Vanderploeg, RVS 52.06, 6. Natalie Walker, WR 57.83

4×100 Meter Relay: 1. Worland 55.64, 3. Western Heritage Lutheran Academy 58.05, 4. Dubois 59.74

4×400 Meter Relay: 1. Powell 4:20.12

Sprint Medley Relay: 1. Worland 4:50.75

Emma Beazley competed for Dubois in the discus (h/t Adria Trembly)

Long Jump: 1. Mina King, WR 15-8, 3. Kelsey Wilson, WHLA 15-4.5, 6. Evenly Letho, 14-8

Triple Jump: 1. Sydney /Spomer, POW 31-11, 8. Natalie Walker, WR 27-0

High Jump: 1 Mackelle Moss, RM 4-11, 2. Emma Miller, WR 4-9, 6. Mina King, WR 4-5

Pole Vault: 1. Lauryn Bennett, POW 8-6,  2. Maren Baker, DUB 7-6, 4. AnnaBeth Bornhoft, WR 5-6

Shot Put: 1. Reagan Thompson, POW 33-11.5, 5. Sienna Seabolt, DUB 29-3.5 , 8. Jorie Hess, DUB 28-1.25

Discus: 1. Manaia Petersen, WOR 97-1, 5. Jorie Hess, DUB 81-6

Burlington Invitational Track Meet Boys Team Scores: 1. Powell 185.08, 2. Worland 184.08, 3. Burlington 104, 4. Dubois 52, 5. Riverside 50.5, 6. Rocky Mountain 38.83, 7. Wind River 32, 8. Grey bull 18.5, 9 Shohsoni 10, 10. Ten Sleep 4, 11. St. Stephen’s 3

100 Meter Dash: 1. Jaycee Herbert, WR 10.58, 8. Kaleb Gleim, DUB 11.49

200 Meter Dash: 1. Clayton Edwards, BUR 23.11, 2. Jaycee Herbert, WR 23.38

400 Meter Dash: 1. Wyatt Trembly, DUB 53.93, 4. Caleb Abbott, SHO 57.47, 6. Zion Sioux, SS 59.78

800 Meter Run: 1. Daniel Merritt, POW 2:06.97, 4. Braeden Cash, SHO 1:10.24

1600 Meter Run: 1. Daniel Merritt, POW 4:44.91

Dre Sanderson cleared a height in the pole vault for Dubois (h/t Adria Trembly)

3200 Meter Run: 1. Ryan Hoyt, RVS 10:48.75

110 Meter High Hurdles: 1. Aaron Carver, WOR 15.93, 3. Wyatt Trembly DUB, 17.27

300 Meter Intermediate Hurdles: 1. Aaron Carver, WOR 41.90, 5. Wyatt Trembly, DUB 44.33

4×100 Meter Relay: 1. Rocky Mountain 45.78, 4. Dubois 48.31

4×400 Meter Relay: 1. Worland 3:42.03

4×800 Meter Relay: 1. Worland 9:03.12

Sprint Medley Relay: 1. Worland 3:58.78

Long Jump: 1. Brock Douzenis, WOR 19-5.25, 3. Jaycee Herbert, WR 18-8.5, 6. Ryan Wells, DUB 18-4.5

Triple Jump: 1. Ryan Wells, DUB 40-5.75, 2. Jaycee Herbert, WR 39-3.5, 7. Dre Sanderson, DUB 35-0

Gavin Clouse finished a throw in the discus for Dubois (h/t Adria Trembly)

High Jump:1. Eli Weimer, POW 6-1

Pole Vault: 1. McKale Foley, POW 10-4, 6. Dre Sanderson, DUB 8-10

Shot Put: 1. Toran Graham, POW 49-7, 6. Jack Hinkle, DUB 40-0.25

Discus: 1. Sheldon Shoopman, POW 133-5, 4. Jack Hinkle, DUB 119-9

Advertisement

Related Posts

Have a news tip or an awesome photo to share?