(Fremont County, WY) – High school sports will be in action this week.
Indoor Track will begin their season this weekend in Casper.
The complete sports schedule from the state can be found on wyopreps.com.
Here is a look at the complete schedule for the Fremont County Area.
Thursday
Wrestling
- Worland at Lander @5 p.m.
Friday
Girls Basketball
- Shoshoni at Big Horn 3:30 p.m.
- Cheyenne East vs Riverton 4:30 p.m.
Big Horn Classic at Powell and Cowley
- Lovell vs St.Stepehens 4:30 p.m. (Cowley)
- St. Stephens vs Rocky Mountain 7:30 p.m. (Cowley)
- Thermopolis vs Wyoming Indian 3 p.m. (Powell)
- Wind River vs Burlington 4:30 p.m. (Powell)
- Greybull vs Wyoming Indian 6 p.m. (Powell)
- Wind River vs Powell 7:30 p.m. (Powell)
Little Six Tournament in Meeteetse
- Dubois vs Midwest 12:30 p.m.
- Ft. Washakie vs Arvada-Clearmont 3:30 p.m.
- Dubois vs Roberts, MT 6:30 p.m.
- Ft. Washakie vs Midwest 8 p.m.
Boys Basketball
- Shoshoni at Big Horn 5 p.m.
- Cheyenne East at Riverton 6 p.m.
Big Horn Classic Tournament in Thermopolis and Worland
- Burlington vs Wind River 12 p.m. (Thermopolis)
- Wind River vs Powell 3 p.m. (Thermopolis)
- Wyoming Indian vs Greybull 4:30 p.m. (Thermopolis)
- Wyoming Indian vs Thermopolis 7:30 (Thermopolis)
- St. Stephens vs Lovell 1:30 p.m. (Worland)
- Rocky Mountain vs St. Stephens 4:30 p.m. (Worland)
Little Six Tournament in Meeteetse
- Dubois vs Midwest 11 a.m.
- Dubois vs Roberts, MT 5 p.m.
Swimming
- Riverton at Worland
- Lander at Rawlins
Nordic Skiing
- Lander at Casper
Wrestling
Thoman Jackman Duals
- Shoshoni, Lander, and Riverton are the Fremont County teams participating
Don Runner Wrestling Tournament at Wind River High School 11 a.m.
Saturday
Girls Basketball
- Cody at Riverton 1:30 p.m.
- Lander at Jackson 2 p.m. Call will be on KOVE 1330 AM and 107.7 FM
Big Horn Tournament in Cowley and Powell
Seeding will happen after Friday’s games
- Pool Seed #1 vs. Pool Seed #2 11 a.m. (Cowley)
- Pool Seed #3 vs. Pool Seed #4 12:30 p.m. (Cowley)
- Pool Seed #5 vs. TBD 2 p.m. (Cowley)
- Pool Seed #3 vs Pool Seed #3 11 a.m. (Powell)
- Pool Seed #1 vs Pool Seed #1 12:30 p.m. (Powell)
- Pool Seed #2 vs Pool #2 Seed 2 p.m. (Powell)
- Winner of Cowley site vs. Winner of Powell site, 4:30 p.m.
Little Six Tournament in Meeteetse
- Ft. Washakie vs Roberts, MT 12 pm.
- Dubois vs Arvada-Clearmont 6:30 p.m.
Boys Basketball
- Cody at Riverton 3 p.m.
- Lander at Jackson 3:30 p.m. Call will be on KOVE 1330 AM and 107.7 FM
Big Horn Classic Tournament in Thermopolis and Worland
Seeding will happen after Friday’s games
- Pool A Seed #3 vs. Pool B Seed #3 11 a.m. (Thermopolis)
- Pool A Seed #1 vs. Pool B Seed #1 12:30 p.m. (Thermopolis)
- Pool A Seed #2 vs. Pool B Seed #2 2 p.m. (Thermopolis)
- Pool Seed #1 vs Pool Seed #2 11 a.m. (Worland)
- Pool Seed #3 vs Pool Seed #4 12:30 p.m. (Worland)
- Pool Seed #5 vs TBD 2 p.m. (Worland)
- Winner of Thermopolis site vs Winner or Worland site 4:30 p.m.
Little Six Tournament in Meeteetse
- Dubois vs Arvada-Clearmont 8 p.m.
Swimming
- Lander at Cheyenne Invite (In Laramie)
- Riverton at Worland Invite
Nordic Skiing
- Lander at Casper
Wrestling Thoman Jackman Duals
- Shoshoni, Lander, and Riverton among Fremont County teams participating
Don Runner Wrestling Tournament at Wind River High School 11 a.m.
Indoor Track
- Riverton at Casper (Natrona)