Image by Danomyte/Shutterstock.com

(Fremont County, Wyo.) – Two students from Dubois have been recognized in this year’s Wyoming State Young Authors Contest. In Fifth Grade Poetry, Life’s Adventures by Aidan Slider, Dubois received an honorable mention, and in the Fiction category, *Hurricane by Maggie (May) McStay, was awarded an Honorable Mention as well. Congratulations Aidan and May. 

2014 State Young Authors Official Results

Kindergarten

Poetry

1st Place

*Cat Poems by Kayla Grant, Boxelder Rural School, Glenrock

Honorable Mention

*Skiree, Fun, Skiree by Nicholas Mitchell, Burns Elementary, Burns

*Flying Through Poetry by Wyatt Horner, Crest Hill Elementary, Casper

Nonfiction

1st Place

*My Broken Arm by Rutley Hansen , Albin Elementary School, Albin

Honorable Mention

*Bailey, Bailey by Kayla Grant, Boxelder Rural School, Glenrock

*My Brother Got Stung by a Bee by Kaitlyn Blumenthal, New Castle Elem., New Castle

Fiction

1st Place

*Beaver Learns a Lesson by Tyler Decker, Livingston Elementary, Cody

Honorable Mention

*Ed the Secret Spy by Oliver Soulek, Verda James Elementary, Casper

*Too Many Cupcakes by Tayven Kolata, Pronghorn Elementary, Gillette

First Grade

Poetry

1st Place

*Winter Spring Summer Fall, Flowers Like Them All! by Lily Harris, Harrison Elem., Green River

Honorable Mention

*My Ranch Poems by Daylene Jump, Saratoga Elementary, Saratoga

*My Christmas Poems by Kaiya Hurless, Fort Casper Academy, Casper

Nonfiction

1st Place

*The Baseball Slide by Randall Nielson, Livingston Elementary, Cody

Honorable Mention

*Aspen Forest Adventure by Cora Grant, Boxelder Rural School, Glenrock

*My Poor Baby Goat by Keira Woffinden, West Side, Worland

Fiction

1st Place

*Science Meets Martial Arts by Aidan Kim-Miller, Jackson Elementary, Jackson

Honorable Mention

*The Party Animal Club by Izzie Knowlton, Grant Elementary, Glenrock

*Erica’s Bite by Mackenzie Ribordy, Westridge Elementary, Rock Springs

Second Grade

Poetry

1st Place

*Wonderful Nature by Molly Hays, Sunset Elementary School, Cody

Honorable Mention

*Winter Poems by Tierra Tachick, Paintbrush Elementary School, Gillette

*My Favorite Holidays by Annelore Wright, Washington Elementary, Green River

Nonfiction

1st Place

*The “What If” Worries by Hayden Bosshardt, Livingston Elementary, Cody

Honorable Mention

*Rodeo Rocks! by Hudson Nicol, Verda James Elementary, Casper

*Skunks by Keane Hultman, Jackson Elementary School, Jackson

Fiction

1st Place

*Oreo’s Escapes by Peyton Phillips, Grant Elementary School, Glenrock

Honorable Mention

*Patches’ New School by Gavin Spiering, Livingston Elementary, Cody

*Beau’s Break by Beckett Alexander Maher, Wilson Elementary, Wilson

Third Grade

Poetry

1st Place

*Calliope Notes by Emmalee Nordland, Homeschool, Powell

Honorable Mention

*5 Cats by Flynn Ellis, Journeys School, Jackson

*Lovable Animals by Emily Sawyer, Clark Elementary School, Evanston

Nonfiction

1st Place

*Cookie the Goat and Baby Crumb by Cori Mae Gordon, Eastside Elementary, Cody

Honorable Mention

*The Plunge on Jackson Lake by Lucy Sullivan, Wilson Elementary, Wilson

*The Day I Was Attacked by Arianna Flaten, Conestoga Elementary, Gillette

Fiction

1st Place

*Something Smells Fishy by Owen Fink, Livingston Elementary School, Cody

Honorable Mention

*The Day My Horse Followed Me to School by Sage Romero, Westridge, Rock Springs

*Small Isn’t Always Good by Alita Schultz, Alta Elementary School, Alta

Fourth Grade

Poetry

1st Place

*Where I Come From by Lillian Maskell, Campbell County Virtual School, Gillette

Honorable Mention

*Think by C.J. Dominick, Livingston Elementary School, Cody

*The Top 5 Coolest Dogs Ever by Kolter Wyman, West Side Elementary, Worland

Nonfiction

1st Place

*Imprints in the Mind by Lillian Maskell, Campbell County Virtual School, Gillette

Honorable Mention

*Wolf Pack vs Utah by Cole Murray, Harrison Elementary School, Green River

*The Best Game Ever by Logan Hilde, Homeschool, Casper

Fiction

1st Place

*Rocky and the Bee!!! by Jacie Chatham, Colter Elementary School, Jackson

Honorable Mention

*Adjusting to My New Home by Kennedy Shassetz, Westridge, Rock Springs

*Hunting Trip by John Kyle Miller, West Side Elementary School, Worland

*#1 Prospect by Jackson Kirkbride, Albin Elementary School, Albin

Fifth Grade

Poetry

1st Place

*She is the River and Other Poems by Mary Grace Beastrom, Wilson Elementary, Wilson

Honorable Mention

*Life’s Adventures by Aidan Slider, Dubois Elementary School, Dubois

*The Wonders of Poetry by Anja Sheesley, South Side Elementary School, Worland

Nonfiction

1st Place

*Humiliating Tales That Will Make You Laugh by Ainsley Noonan, Livingston Elementary, Cody

Honorable Mention

*Fire on Kimberly by Adam Larson, Eastside Elementary School, Rock Springs

*Wing-it by Avery Oberth, South Side Elementary School, Worland

Fiction

1st Place

*The Sacrifice by Hyla Chatham, John Colter Elementary, Jackson

Honorable Mention

*Going Under by Allyson Sawyer, Clark Elementary School, Evanston

*Hurricane by Maggie (May) McStay, Dubois Elementary School, Dubois

Sixth Grade

Poetry

1st Place

*Wonderful Wyoming by Amanda Weaver, Farson-Eden Middle School, Farson

Honorable Mention

*Poems of Passions by Hannah M. Linford, Evanston Middle School, Evanston

*Mythological Creatures by Lauren A. Blackwelder, Cy Middle School, Casper

Nonfiction

1st Place

*Korean War by Shayla Wrenn, Rozet Elementary School, Rozet

Honorable Mention

*Wonderbots by Samuel Palmer, Homeschooled, Casper

*Presidential Facts That Didn’t Change History by Brooke (Amery Stutzer) Ferrell, Glenrock Intermediate Middle School, Glenrock

Fiction

1st Place

*The Veil of Pride by Katherine Powell, Homeschool, Casper

Honorable Mention

*Can’t Stay Awake by Julia Birch Klomparens, Jackson Middle School, Jackson

*Saving Him by Heather Gibson, Monroe Intermediate School, Green River

Seventh Grade

Poetry

1st Place

*Aria by Sawyer Lucas-Griffin, Jackson Middle School, Jackson

Honorable Mention

*The Way I Am by Paige Powell, Encampment K-12 Schools, Encampment

*Being True To You by Kaylee Shook, Burns Jr./Sr. High School, Burns

Nonfiction

1st Place

*Play Ball! By Daniel Roberts, Homeschool, Casper

Honorable Mention

*Finding the Milk by Takoda Pedersen, Encampment K-12 School, Encampment

*The Existing Unicorns by Taylor Wooley, WJSH, Wright

Fiction

1st Place

*Fairyland by Sawyer Lucas-Griffin, Jackson Middle School, Jackson

Honorable Mention

*Tinted Gold by Morgan Johnston, Evanston Middle School, Evanston

*Surrounded By Darkness by Antonina Klatka, Rock Springs Jr. High School, Rock Springs

Eighth Grade

Poetry

1st Place

*Recovery Poems by Shaye Walker, Newcastle Middle School, Newcastle

Honorable Mention

*Fly by Nicolette Krumberger, Twin Spruce Jr. High, Gillette

*Singing Poems by Spencer Knotwell, Encampment K-12 School, Encampment

Nonfiction

1st Place

*Cut the Cheese by Rhett Pimentel, Powell Middle School, Powell

Honorable Mention

*Epic Adventure by Grace Anderson, Wyoming Virtual Academy, Bar Nunn

*Keeping the Forked End Down by Mary (Elizabeth) Cotton, Glenrock Middle School, Glenrock

Fiction

1st Place (tie)

*Tella by Paris Caines, Worland Middle School, Worland

*The Ring by Ashtyn Harmsen, CY Middle School, Casper

Honorable Mention

*Nuts and Bolts by Rhett Pimentel, Powell Middle School, Powell

*Diary of a Scarred Girl by Kaylyn Herring, Encampment K-12 School, Encampment

Ninth Grade

Poetry

1st Place

*Our Blindside by Taelor Nielson, Worland High School, Worland

Honorable Mention

*My Life Sonnets by Bailey Miller, Encampment K-12 School, Encampment

*Bloom by Marley Andrews, Glenrock High School, Glenrock

Nonfiction

1st Place

*Complexities by Leslie Patterson , Green River High School, Green River

Honorable Mention

*Not Again by Michael Palmer, Homeschool, Casper

*The Works of God by Vincent Edwards, Colter High School, Worland

Fiction

1st Place (tie)

*A Factual Fairy Tale by Mabel Ginest, Homeschool, Cody

*The Clock Fairies by Harriet Norcross, Kelly Walsh High School, Casper

Honorable Mention

*Raven at the Rocks by Elizabeth Chambers, Jackson High School, Jackson

*Fourth Generation by Buck Butterfield, Worland High School, Worland

10th Grade

Poetry

1st Place

*What Matters Most by Hunter Hout, Star Lane, Casper

Honorable Mention

*When the Wind Blows by Alyssa Barkhurst, Encampment K-12 School, Encampment

*Symphony Of The Forgotten by Eric J. Evans, Colter High School, Worland

Nonfiction

1st Place

*Peeled Paint and Cracked Eyes by Angelique Shetley, Campbell County High School, Gillette

Honorable Mention

*Ham Radio: An Unusual Hobby by Tenn-Ray Barr, Homeschool, Worland

*The Greatest Victory by Cassidy Little, Encampment K-12 School, Encampment

Fiction

1st Place

*The Heart of the Fog by Guy Erickson, Encampment K-12 School, Encampment

Honorable Mention

*Heafty McDeafty McClutz McMute by Johnathon Finch, Glenrock High School, Glenrock

*I Love A Gypsy Life by William Day, Colter High School, Worland

11th Grade

Poetry

1st Place

*The Lamentations of the Broken Hearted by William Scott, Campbell County HS, Gillette

Honorable Mention

*Who Is She, Really? by Kylie Campbell, Midwest School, Midwest

*Under the Shell of Insanity by Emily Winward, Farson-Eden School, Farson

Nonfiction

1st Place

*Greasy Side Up by Holbie Oakley, Burns Jr./Sr. High School, Burns

Honorable Mention

*Escalators and Stanantitis by Kirsti Patterson, Green River High School, Green River

*Flower Child by Hadley Jeffries, Worland High School, Worland

Fiction

1st Place

*The Boy in the Lamp by Krey Ramsey, WY Connections Academy, Cody

Honorable Mention

*First of Many Fleets: A Short Story by Charles Mitchell, Journeys School, Jackson

*Just Reward by Brian Study, Campbell County High School, Gillette

12th Grade

Poetry

1st Place

*Fear Into Light: A collection of Poems by Marena Salerno Collins, Jouneys School, Jackson

Honorable Mention

*Last Words by Morgan Downs, Glenrock High School, Glenrock

*To Those Who Could Not Hear the Music by Blake London, Campbell County HS, Gillette

Nonfiction

1st Place

*The Inevitable is Inevitable by Cody Michael Baker, Green River High School, Green River

Honorable Mention

*Taking the Next Step by Cameron (John) Collamer, Saratoga Middle School, Saratoga

*Blowin’ In The Wind by Elias Vlastos, Star Lane, Casper

Fiction

1st Place

*Frozen by Carmen K. Baker, Midwest School, Midwest

Honorable Mention

*Rat King by Madison Beaver, Homeschool, Gillette

*The Course of Perpetual Anguish by Kelsea (Marie) Moore, Horizon Jr./Sr. High, Evanston


Fatal error: Uncaught CurlException: 7: couldn't connect to host thrown in /nfs/c02/h05/mnt/26665/domains/county10.com/html/wp-content/plugins/seo-facebook-comments/facebook/base_facebook.php on line 996