Basketball
Kevin Koile – wyopreps.com

March Madness will start a few days early for the smaller 2 classes, while the bigger 2 classes, get to wait another week.

Here are the standings for games played up to and including February 23rd.

Click here to see scores from February 17–22.

Some scores are still missing.

Anyone with any information on a missing score, is asked to email: scores@wyopreps.com

4A East: (Conference Standings listed first, then Overall Standings)

Sheridan 8-1, 19-2

Gillette 7-2, 15-7

Cheyenne East 6-2, 18-3

Laramie 2-6, 9-12

Cheyenne Central 1-7, 9-12

Cheyenne South 1-7, 5-16

 

4A West: (Conference Standings listed first, then Overall Standings)

Natrona 9-0, 17-4

Kelly Walsh 5-4, 7-11

Rock Springs 4-4, 9-12

Evanston 4-4, 11-10

Riverton 3-5, 9-12

Green River 0-8, 5-16

 

3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Torrington 11-2, 17-4

Douglas 10-3, 18-3

Rawlins 9-4, 15-6

Worland 8-5, 12-8

Newcastle 6-7, 11-10

Buffalo 5-8, 9-12

Wheatland 3-10, 9-12

Glenrock 0-13, 4-16

 

3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Mountain View 9-4, 14-7

Powell 9-4, 13-7

Cody 8-5, 9-12

Star Valley 7-6, 9-11

Lander 7-6, 9-12

Lyman 7-6, 13-8

Pinedale 3-10, 5-16

Jackson 2-11, 2-19

 

2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Tongue River 8-0, 20-2

Sundance 5-3, 15-6

Big Horn 4-4, 11-11

Wright 3-5, 7-16

Moorcroft 0-8, 1-21

 

2A Southeast: (Conference Record listen first, then Overall Record)

Using record vs. common opponents, Burns wins tie-breaker over Pine Bluffs, because the Lady Broncs have a win vs. Lingle-Ft. Laramie, whereas the Lady Hornets do not.

Southeast 8-0, 17-4

Burns 5-3, 16-6

Pine Bluffs 5-3, 13-9

Lusk 2-6, 12-10

Saratoga 0-8, 6-17

 

2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Using common opponents tie-breaker, Rocky Mountain loses the 3-way with Thermopolis and Greybull, because the Lady Bobcats and the Lady Buffalos have a win vs. Burlington, whereas the Lady Grizzlies do not. So, R.M. is the #4 seed. Thermopolis then gets #2 seed over Greybull, due to win vs. Wright.

Lovell 8-0, 19-3

Thermopolis 4-4, 10-11

Greybull 4-4, 9-12

Rocky Mountain 4-4, 7-15

Riverside 0-8, 0-22

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wind River gets #2 seed over Wyoming Indian, due to having head-to-head sweep.

Kemmerer 7-1, 17-5

Wind River 5-3, 16-7

Wyoming Indian 5-3, 14-8

Shoshoni 3-5, 10-11

Big Piney 0-8, 6-16

The 2A SW has a rule that if the #4 sweeps the regular season head-to-head vs. the #5, then there will not be a play-in game. Big Piney has already been eliminated, and Shoshoni proceeds to the regional tournament.

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Upton 8-0, 21-2

Kaycee 6-2, 11-10

Arvada-Clearmont 3-4, 6-6 (no score reported from 2/21 at Hulett)

Hulett 2-5, 8-9 (no scores reported from 2/21 vs. Arvada-Clearmont and 2/22 vs. Ten Sleep)

Midwest 1-7, 6-12

 

1A Southeast:

Lingle-Ft. Laramie 18-3

Rock River 14-5 (no score reported from 2/20 vs. Glendo)

Guernsey-Sunrise 1-19

Glendo 0-14 (no score reported from 2/20 at Rock River)

 

1A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Burlington 8-0, 17-5

St. Stephens 5-3, 10-9

Meeteetse 4-4, 9-10

Ten Sleep 3-5, 6-12 (no score reported from 2/22 at Hulett)

Dubois 0-8, 0-20

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Little Snake River 8-0, 19-3

Cokeville 6-2, 16-5

Encampment 3-5, 9-12

H.E.M. 2-6, 9-14

Farson-Eden 1-7, 6-12