Basketball
Kevin Koile – wyopreps.com

It’s post-season time for 2A/1A, while 4A/3A have another game or 2 to go, which could affect seeding.

Here are the latest boys basketball standings, for games played up to and including February 23rd.

Click here to see scores from February 17-22.

4A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Gillette 9-0, 19-3

Sheridan 7-2, 17-4

Cheyenne East 5-3, 16-5

Cheyenne South 2-6, 6-15

Cheyenne Central 1-7, 4-14

Laramie 1-7, 4-17

 

4A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Kelly Walsh 8-1, 16-3

Natrona 7-2, 10-11

Evanston 4-4, 9-12

Rock Springs 3-5, 10-11

Riverton 3-5, 10-11

Green River 0-8, 0-20

 

3A East: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wheatland 12-1, 17-4

Buffalo 11-2, 15-6

Rawlins 10-3, 16-5

Douglas 9-4, 14-6

Glenrock 5-8, 10-10

Worland 4-9, 6-14

Newcastle 1-12, 2-19

Torrington 0-13, 0-21

 

3A West: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Lander 12-1, 18-3

Cody 11-2, 18-3

Powell 10-3, 14-6

Star Valley 8-5, 11-9

Lyman 4-9, 6-15

Jackson 4-9, 8-13

Mountain View 3-10, 8-13

Pinedale 0-13, 0-21

 

2A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Big Horn 7-1, 13-9

Moorcroft 6-2, 15-7

Sundance 4-4, 10-11

Tongue River 3-5, 6-16

Wright 0-8, 2-22

 

2A Southeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Lusk 8-0, 20-2

Pine Bluffs 5-3, 13-9

Burns 4-4, 13-8

Saratoga 2-6, 12-11

Southeast 1-7, 7-14

 

2A Northwest: (Conference Record listed first, then Overall record)

Greybull 8-0, 19-3

Rocky Mountain 6-2, 15-7

Lovell 4-4, 9-13

Thermopolis 2-6, 9-12

Riverside 0-8, 2-20

 

2A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Wyoming Indian wins common opponent tie-breaker vs. Big Piney, for #1 seed, because the Chiefs have a win vs. Greybull, whereas the Punchers do not.

Wind River won coin flip vs. Kemmerer for #3 seed.

Wyoming Indian 7-1, 22-1

Big Piney 7-1, 19-3

Wind River 3-5, 8-15

Kemmerer 3-5, 7-14

Shoshoni 0-8, 8-13

The 2A SW has a rule that if the #4 sweeps the regular season head-to-head vs. the #5, then there will not be a play-in game. Shoshoni has already been eliminated.

 

1A Northeast: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Kaycee 9-1, 14-8

Upton 8-2, 16-7

Midwest 7-3, 11-9

Arvada-Clearmont 3-6, 4-8 (no score reported from 2/21 at Hulett)

Hulett 2-7, 4-13 (no scores reported from 2/21 vs. Arvada-Clearmont or 2/22 vs. Ten Sleep)

Normative Services 0-10, 0-18

The 6th place team in the Northeast is not invited to the regional tournament. Hence, Normative Services has been eliminated.

 

1A Southeast:

Guernsey-Sunrise 17-3

Rock River 9-11

Glendo 7-10

Lingle-Ft. Laramie 4-17

 

1A Northwest:

Using record vs. highest team in the conference not involved in the tie (or the next highest team), Meeteetse wins tie-breaker vs. St. Stephens, because the Longhorns have a win vs. Dubois, whereas the Eagles do not.

Burlington 8-0, 21-1

Dubois 4-4, 10-10

Meeteetse 3-5, 10-9

St. Stephens 3-5, 5-12

Ten Sleep 2-6, 5-16 (no score reported from 2/22 at Hulett)

 

1A Southwest: (Conference Record listed first, then Overall Record)

Farson-Eden won coin-flip vs. H.E.M. for #4 seed.

Unsure of how to break ties between Little Snake River and Cokeville.

Little Snake River 7-1, 16-6

Cokeville 7-1, 13-7

Encampment 4-4, 15-6

Farson-Eden 1-7, 5-17

H.E.M. 1-7, 3-20